Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych i Wolontariusza

Najpiękniejsza lekcja szacunku, tolerancji i braterstwa

Początek grudnia w Szkole Podstawowej nr 8 im. Jana Pawła II był czasem wyjątkowych spotkań szkolnej społeczności z gośćmi, z którymi po raz kolejny w historii szkoły świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych i Wolontariusza.

Dyrekcja wraz z  nauczycielami, uczniami i rodzicami 12 grudnia 2018 gościła podopiecznych chojnickich placówek: Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowego Domu Samopomocy, Domu Pomocy Społecznej oraz uczniów klas integracyjnych chojnickich szkół podstawowych.

Od rana członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3 i 5  przygotowywali aromatyczne, mikołajkowe pierniczki. Tradycji stało się zadość, bowiem pomagali także absolwenci klas integracyjnych, obecnie już uczniowie szkół średnich. Wolontariat, który rozpoczynali w gimnazjum, kontynuują do dziś. W organizacji tegorocznych obchodów MDM pomagali także wolontariusze Caritas.

Tego dnia odbyły się także niezwykle ciekawe zajęcia - Aleksander Knitter – chojnicki fotograf spotkał się z uczniami i  przeprowadził warsztaty fotograficzne. W holu szkoły obejrzeć można było wystawę zdjęć artysty, który w swym obiektywie uchwycił ulotne momenty sportowych zmagań osób niepełnosprawnych. Kolejnym punktem programu był mecz piłki nożnej. Zacięta, ale prowadzona w duchu fair play walka, w tym roku  zakończyła się remisem  drużyn Domu Pomocy Społecznej i SP 8. Tradycyjnie znalazło się także coś dla  miłośników tańca, a okazało się, że jest ich wielu i wśród gospodarzy, i wśród gości – wszyscy wspólnie bawili się w rytmie zumby.  Z kolei w świetlicy nasi uczniowie i goście mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych. Nie zabrakło także występów artystycznych. Ze sceny popłynęły dźwięki kolęd w wykonaniu podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy a następnie klasy 2a naszej szkoły. Swoją recytacją oczarowały publiczność Magda Dolina, Ola Gomółka i Oliwia Otto. Obejrzeliśmy także uczniów klasy 2 b, którzy zatańczyli poloneza. Na zakończenie gorące brawa za swoje występy zebrali członkowie Domu Pomocy Społecznej przygotowani przez pana Dominika Madeja.

Ostatnim punktem imprezy był wspólny poczęstunek możliwy dzięki sponsorom: Tadeuszowi Brunce, Spółdzielni Mleczarskiej Spomlek, Bankowi Żywności, Zakładom Mięsnym Skiba oraz Hurtowni Artykułów Spożywczych B. i J. Ryduchowscy z Lipienic, Hurtowni Artykułów Spożywczych Szczepan i Masarni Gierszewscy z Brus.

Międzynarodowy Dzień Niepełnosprawnych i Wolontariusza na pewno był najlepszą lekcją wychowawczą dla wszystkich jego uczestników, uczącą tolerancji, szacunku i braterstwa wielu pokoleń i różnych środowisk.

Iwona Dampc, Renata Dyląg

Data dodania: 2018-12-13 09:26:43