W Szkole Podstawowej nr 8 zakończyły się "Niebieskie Igrzyska" – wyjątkowe wydarzenie, które stało się już tradycyjną formą obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu (2 kwietnia) oraz Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu.
Z roku na rok inicjatywa ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem i zaangażowaniem całej społeczności szkolnej. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku nasza szkoła zdobyła III miejsce w ogólnopolskim rankingu Największych Niebieskich Igrzysk 2024, co stanowiło ogromne wyróżnienie i motywację do dalszych działań. Tegoroczne obchody były jeszcze bardziej rozbudowane i pełne atrakcji.
Uroczyste rozpoczęcie Igrzysk odbyło się na szkolnym boisku, gdzie cała społeczność szkolna wspólnie zainaugurowała wydarzenie odśpiewując hymn Niebieskich Igrzysk. W tym szczególnym dniu wszystko miało niebieski kolor – symbol solidarności i wsparcia dla osób w spektrum autyzmu. Uczniowie i nauczyciele przygotowali własnoręcznie plakaty i transparenty, które dumnie prezentowali podczas otwarcia.
Kolejnego dnia cała szkoła wzięła udział w głównej części sportowej Niebieskich Igrzysk, gdzie udowadnialiśmy, że każdy może być sportowcem i każdy ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości. Podczas konkurencji drużynowych uczniowie integrowali się z naszymi gośćmi ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Chojnicach. Na zakończenie zmagań sportowych nagrodzono laureatów szkolnego konkursu plastycznego „Przez niebieskie okulary - autyzm moimi oczami".
W następnym dniu uczniowie brali udział w tworzeniu ogromnego, wspólnego plakatu, który stał się artystycznym wyrazem jedności i akceptacji oraz ćwiczyli sprawność motoryczną, równowagę, koordynację ruchową, percepcję wzrokową oraz planowanie ruchu na ścieżce sensorycznej.
Wśród licznych wydarzeń nie zabrakło również spotkań z inspirującymi gośćmi – odwiedzili nas piłkarze MKS Chojniczanka.
Uczniowie mieli okazję nauczyć się podstaw udzielania pierwszej pomocy od ratowników ze Szpitala Specjalistycznego w Chojnicach, a wizyta policjantów z KPP w Chojnicach była idealnym pretekstem do podjęcia kolejnych licznych działań profilaktycznych dla zwiększenia świadomości zagrożeń wśród uczniów.
Zwieńczeniem działań były lekcje o autyzmie z lokalną ekspertką w dziedzinie autyzmu p. Celiną Twardysz.
Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom, rodzicom oraz gościom za aktywne włączenie się w organizację i udział w tym niezwykłym wydarzeniu. Wierzymy, że takie inicjatywy budują mosty porozumienia, rozwijają empatię i uczą otwartości na drugiego człowieka. Do zobaczenia na kolejnych Niebieskich Igrzyskach!